traveler22

Registro: 24-12-2014
wwwrrrrrrrrrrrr
Pontos4Mais
Manter o nível: 
Pontos necessários: 196
Último jogo

Podróże dalekie i bliskie - Gdańsk Nowe Ogrody

12-03-2016       
Witam przedwiosennie i zapraszam na kolejna wyprawę, tym razem zapraszam na tereny Nowych Ogrodów.
UM_Gda%C5%84sk.jpg
Wędrowaliśmy ostatnio na Grodzisku położonym na prawo, ulica 3 Maja podąża z tamtego kierunku na lewo w stronę Biskupiej Górki, za nami Hucisko prowadzące na Stare oraz Główne Miasto. Na wprost mamy Nowe ogrody z ulicą o tej samej nazwie. Dotrzemy tędy dalej do Siedlec, nie mylić z miastem Siedlce. Tu akurat jest to dzielnica miasta. Na rogu po lewej mamy Urząd Miejski po prawej widać kawałek Komendy Miejskiej Policji. Zerknijmy najpierw na dojazd czyli na Hucisko.
Danzig_Silberh%C3%BCtte.JPG
Cofnęło nas do 1900 roku z widokiem na Targ Drzewny z wiaduktu Hucisko, za nami Nowe ogrody. Ulica została zbudowana po zniwelowaniu nowożytnych wałów obronnych miasta. Nazwa Silberhütte pochodzi od czynnych w tym miejscu – od XV wieku do co najmniej 1805 r. – warsztatów obróbki srebra, należących do cechu złotników Głównego Miasta.
800px-Hucisko_w_Gdansku_002.jpg
Widok w tym samym miejscu 100 lat później :) dzis jest to ulica i wiadukt nad torami kolejowymi oraz skrzyżowanie przylegające do niego w Gdańsku. Pełni bardzo ważną rolę w systemie komunikacyjnym w dzielnicy Śródmieście, gdyż jest centralnym wiaduktem łączącym główną arterię komunikacyjną Trójmiasta jako Wały Jagiellońskie widoczne na wprost z ulicą 3 Maja za nami, a co za tym idzie: Główne Miasto z jednostką terytorialną Nowe Ogrody, w której znajdują się m.in. Szpital Wojewódzki, Urząd Miejski i Sąd Okręgowy.
800px-Hucisko_w_Gdansku_001.jpg
No i po obróceniu się w tył widzimy w dali ową 3 Maja i Nowe Ogrody. Hucisko łączy także pośrednio całe Śródmieście z dzielnicami południowo-zachodnimi miasta takimi jak Siedlce, Suchanino czy Wzgórze Mickiewicza, a do czasu wybudowania równoległego wiaduktu znajdującego się 500 m na południe oraz całej Trasy W-Z było obciążone także ruchem w kierunku Chełmu i osiedli południowych. Dobra idziemy na Nowe Ogrody.
Brama_Nowych_Ogrod%C3%B3w_-_Gda%C5%84sk.
Nieistniejąca Brama Nowych Ogrodów w Gdańsku, w pobliżu granicy Siedlec i Śródmieścia. Na pierwszym planie ulica Nowe Ogrody, widok w kierunku centrum miasta. Czyli i tu mamy bramę wylotową na przedmieścia obok Bramy Oliwskiej i Oruńskiej. To widok z 1895 roku.
800px-Gda%C5%84sk_ulica_Nowe_Ogrody_8%E2
To co widzimy to jak wspominałem gdański ratusz wybudowany po II wojnie światowej w latach 50. XX w. dla Miejskiej Rady Narodowej, na miejscu zniszczonego pod koniec II wojny światowej budynku Volkstagu.w stylu modernistycznym. Zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Nowe Ogrody 8/12.
Senate_of_the_Free_City_of_Danzig.JPG
Gmach został zbudowany w latach 80. XIX wieku na potrzeby urzędów państwowych (m.in. Regierung i Oberpräsidium) przy ulicy Neugarten 12-16. W okresie Wolnego Miasta Gdańska mieścił się w nim Senat WMG. Po wojne uszkodzony budynek został rozebrany. Obecnie na jego miejscu znajduje się gdański Urząd Miejski i fragment ulicy 3-go Maja (cała szerokość tej ulicy). WMG czyli Wolne Miasto Gdańsk.
800px-Gda%C5%84sk_Ulica_Nowe_Ogrody_7.JP
Z ratuszem sąsiaduje ten oto bardzo ważny zabytek zbudowany w latach 1892-93. Jest to Dom laryngologa Gustawa Ludwika Tornwalda. W latach 1914-18 Królewsko-Pruska Komendantura Twierdzy Gdańsk. W okresie Wolnego Miasta budynek należał do Polski - mieściły się w nim kolejno Klub Polski, Naczelny Inspektorat Ceł i Polski Klub Morski. W okresie II wojny światowej komendantura Wehrmachtu. Po wojnie przekształcony w internat, w 1960 włączony do zespołu szpitala im. Kopernika. W 2006 budynek został przekazany miastu, od 2007 w rejestrze zabytków. Obecnie zajmowany przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku.
800px-Gda%C5%84sk_ulica_Nowe_Ogrody_7_%2
Ja ja się cieszę, że oczyszczono cegłę z nalotu aż rozjaśniało, zerknijcie na te kute kraty zdobiące główne wejście.
800px-Gda%C5%84sk_ulica_Nowe_Ogrody_7_%2
a tak to wygląda od strony podwórka
450px-Nowe_Ogrody_7_Gda%C5%84sk.JPG
Dla potwierdzenia moich słów zerknijcie na gmach sprzed remontu. Jest różnica prawda?
800px-Gda%C5%84sk_Wojew%C3%B3dzki_Szpita
To na co teraz patrzymy to położony obok Pomorskie Centrum Traumatologii (dawniej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny) im. Mikołaja Kopernika (Nowe Ogrody 1-6) - kompleks budynków, z których najstarszy zbudowano w 1875. A skoro mowa o szpitalu to trochę historii w tym miejscu. W Nowych Ogrodach w 1342 powstał szpital św. Gertrudy z kościołem filialnym parafii mariackiej. Pod koniec XIV w. powstały pierwsze ogrody wokół szpitala, od których obszar wziął swoją nazwę. Nowe Ogrody historycznie dzieliły się na podjednostki Nowe Ogrody I (Wewnętrzne) i Nowe Ogrody II (Zewnętrzne), rozdzielone wałami miejskimi. Nowe Ogrody Wewnętrzne zostały przyłączone w granice administracyjne miasta po usypaniu wałów w 1656, zaś Nowe Ogrody Zewnętrzne prawdopodobnie przyłączono w 1807. W XIX w. ówczesne Neugarten stało się centrum administracyjnym ze względu na powstanie kompleksu sądowego z więzieniem. W latach 1882-1886 zbudowano gmach pruskiej Nadprezydentury (Oberpräsidium), w którym w latach 1920-39 funkcjonował Senat Wolnego Miasta Gdańska (Neugarten 12-16). To budynki obejrzane przed chwilą. 
800px-Gda%C5%84sk_Wojew%C3%B3dzki_Szpita
Mury szpitala przyozdobione są ciekawą mozaiką, tu gołąb z gałązką oliwną.
800px-Gda%C5%84sk_ulica_Nowe_Ogrody_%28z
z tyłu mamy zabytkową neogotycka kaplica szpitalna z 1892 roku. Przejdźmy teraz na drugą stronę ulicy
800px-Gdansk_Mokra_Fosa.jpg
sąsiadują tu umocnienia zwiedzone przy okazji Grodziska, tu widzimy przylegającą do Nowych Ogrodów Mokrą Fosę, na wprost widzimy szpital
800px-Gda%C5%84sk_zbiornik_retencyjny_Po
dziś fosy pełnią rolę zbiorników retencyjnych, tu ładnie widać Bastion Neubauera
800px-Gda%C5%84sk%2C_Bastion_Neubauera_-
umocnienienia Doliny Nowych Ogrodów, widok na czoło (w głębi) bastionu Neubauera (Kessela) od strony prawego skrzydła (barku) bastionu.
800px-Gda%C5%84sk%2C_Bastion_Neubauera_-
Pomiędzy wałami widoczny fragment ogrodu różanego. Za drzewami z lewej znajduje się sucha fosa bastionu oraz na ich końcu wał łączący bastion Neubauera z Kaponierą Południową.
800px-Gda%C5%84sk%2C_Dom_Wa%C5%82mistrza
Domu Wałmistrza (urzędnika odpowiedzialnego za stan umocnień, tu w Forcie Grodzisko) w zespole umocnień Doliny Nowych Ogrodów.
800px-Gda%C5%84sk%2C_S%C4%85d_Okr%C4%99g
Jesteśmy przy numerach 30/34 w okolicy ulicy Strzeleckiej i jest to gmach Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe i Sąd Okręgowy - zabytkowy gmach oddany do użytku 29 października 1910 roku
400px-Gda%C5%84sk_ulica_Nowe_Ogrody_30%E
widoczek na fasadę od strony ulicy Strzeleckiej, świetnie zdobione wykusze
450px-Gda%C5%84sk_ulica_Nowe_Ogrody_30%E
a tak wygląda wejście główne do sądu od strony Nowych Ogrodów
450px-Gda%C5%84sk_ulica_Nowe_Ogrody_30%E
a to wejście od strony Strzeleckiej
450px-Gda%C5%84sk_ulica_Strzelecka.JPG
a to już sama ulica Strzelecka widziana z Nowych Ogrodów dochodząca do Kurkowej w tle widać górę Gradową na Grodzisku
800px-Gda%C5%84sk_ulica_Nowe_Ogrody.JPG
Do 1945 ulica nosiła niemieckojęzyczną nazwę Neugarten (Nowe Ogrody). Po wojnie ulicę przemianowano na Nowy Świat, a następnie na aleję gen. Świerczewskiego. Do historycznej nazwy powrócono po 1989. Widok w stronę Siedlec, widzimy kompleks sądów i Komendę Miejską. Ulica posiada historyczną, obiegową numerację budynków, niezmienioną od XIX w. Numeracja rozpoczyna się od zachodniego końca ulicy, rośnie wzdłuż południowej pierzei do numeru 12. Najniższym numerem w pierzei północnej jest numer 27 na wschodnim krańcu ulicy - numeracja rośnie w kierunku zachodnim do numeru 37. Numery z zakresu 13-26 są niewykorzystane w wyniku skrócenia ulicy po II wojnie światowej. Wcześniej numery te były przypisane budynkom, na których terenie znajduje się obecnie ul. 3 Maja i wiadukt Hucisko. Czyli nieistniejące numery są tu gdzie teraz stoimy, centralnie na wielkim skrzyżowaniu.
800px-Gda%C5%84sk%2C_S%C4%85d_Apelacyjny
Do poprzedniego gmachu sądu przylega  Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Jest to zabytkowy gmach historyzujący w stylu włoskiego renesansu.
777px-Gda%C5%84sk%2C_Komenda_Miejska_Pol
Nowe Ogrody 27 - gmach dawnego Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie komenda policji. Zbudowany w 1910 r. Przylega do zespołu budynków sądowych. Za nim jest ulica Kurkowa z Aresztem Śledczym ale zdjęć nie ma z przyczyn wiadomych. Przyjrzyjmy się za to samemu budynkowi.
329px-Gda%C5%84sk_ul._Nowe_Ogrody_27%2C_
wejście zdobi piękny delikatny portal wejściowy
800px-Gda%C5%84sk_ul._Nowe_Ogrody_27%2C_
pamiątkowa tablica zamocowana na elewacji budynku
800px-Volkstag_was_here.JPG
Skrzyżowanie ulic Nowe Ogrody i 3-go Maja w Gdańsku. Miejsce, w którym stał Volkstag (parlament) Wolnego Miasta Gdańska. Obecnie znajduje się tu parking oraz jezdnia ulicy 3-go Maja (po prawej). W tle widać kawałek aresztu po lewej
800px-Nowe_Ogrody_w_Gda%C5%84sku.JPG
widok ogólny na ulice w stronę centrum. W ciągu ulicy jak widać istnieje jedno z nielicznych gdańskich niewydzielonych torowisk tramwajowych. Korzystają z niego linie 10 i 12, kursujące do pętli na Siedlcach.
800px-Brama_Siedlecka.JPG
miejsce gdzie stała kiedyś Brama Siedlecka dziś na wysokości szpitala i fortyfikacji po drugiej stronie. Ulica Nowe Ogrody jest arterią łączącą Śródmieście m.in. z dzielnicami Siedlce i Suchanino, a także początkiem trasy w kierunku Kartuz. Czyli najprostsza droga na Kaszuby. Prowadzi tam ulica Kartuska ale to inna historia...