Dziwak_jakich_mało

 
Joined: 2015-01-20
Bób, hummus, włoszczyzna.
Points88More
Next level: 
Points needed: 112

Prof. Żylicz: PiS brnie w fałsz smoleński. Powoła nową komisję z własnymi ekspertami

2015-10-13       

Prof. Żylicz: PiS brnie w fałsz smoleński. Powoła nową komisję z własnymi ekspertami


Agnieszka Kublik
 14.10.2015 01:00
A A A Drukuj
Kraków, 10 kwietnia. Uczestnicy marszu podczas obchodów piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej

Kraków, 10 kwietnia. Uczestnicy marszu podczas obchodów piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej (ŁUKASZ KRAJEWSKI)

Przypominam słowa Jarosława Kaczyńskiego: członkowie komisji Millera to zaprzańcy, którzy mataczyli, żeby ukryć zbrodnię.
Rozmowa z prof. Markiem Żyliczem, ekspertem prawa lotniczego, członkiem rządowej komisji Jerzego Millera badającej katastrofę Tu-154 

AGNIESZKA KUBLIK: Beata Szydło powtarza, że nasz rząd jest winien temu, że nie powstała komisja międzynarodowa ds. katastrofy smoleńskiej. Powołuje się na katastrofę malezyjskiego samolotu, do której doszło na terenie Ukrainy. 

PROF. MAREK ŻYLICZ: Nie ma żadnych podstaw prawnych do działania komisji międzynarodowej bez zgody państwa, na którego terytorium doszło do katastrofy. Trudno oczekiwać, że dojdzie do tego bez zgody Rosji lub że Rosja się zgodzi.

Ukraina się zgodziła na przekazanie śledztwa Holendrom ze względu na narodowość większości pasażerów, ponieważ nie kontroluje terytorium Donbasu, a tam zestrzelono ten samolot. Holendrzy próbowali powołać komisję międzynarodową, co skutecznie zablokowała Rosja.

Beata Szydło mówi, że nie wie, co się stało w Smoleńsku. "Wiem jedno - państwo polskie nie zrobiło niczego, by wyjaśnić tę katastrofę". A kierownictwo PiS zapowiada, że po zmianie rządu to cywilna prokuratura podporządkowana rządowi wyjaśni prawdziwy przebieg i wskaże winnych. 

- Prokuratura - czy to cywilna, czy wojskowa - nie wyjaśni przyczyn katastrofy. Od wyjaśniania przyczyn katastrof lotniczych w cywilizowanym świecie są wyłącznie komisje ekspertów lotniczych działające według ustalonych standardów międzynarodowych.

Prokuratura szuka winnych, a komisja ekspertów - bezpośrednich i pośrednich przyczyn katastrofy. Z oświadczeń Macierewicza i innych członków PiS wynika, że w tej sprawie już nie tylko prokuratura ma być wiarygodna dla PiS, czyli podporządkowana rządowi, ale też komisja badania wypadków lotniczych ma być upolityczniona, bo ma się składać wyłącznie z ekspertów wiarygodnych dla PiS, takich, którzy nie badali katastrofy smoleńskiej. To oczywiście wykluczyłoby jej obiektywizm.

Nowy rząd powoła nową Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych? 

- Prezes Kaczyński już dawno zapowiedział specjalną ustawę smoleńską. Na jej podstawie najpewniej zostanie powołana nowa komisja, wiarygodna według nowej władzy, która będzie próbowała obalić ustalenia rządowej komisji Jerzego Millera. To wystarczy, by PiS mógł obwieścić, że Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych obala fałszywe zbrodnicze mataczenia komisji Millera.

Przypominam słowa Jarosława Kaczyńskiego: członkowie komisji Millera to zaprzańcy, którzy mataczyli, żeby ukryć zbrodnię.

W myśl międzynarodowego prawa Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych to jedyna instytucja władna do ustalania przyczyn katastrof lotniczych. I wyniki prac takiej komisji są potem oczywiście ważne dla prokuratorskiego śledztwa i ewentualnego procesu sądowego.

Ale moim zdaniem to byłoby naruszenie nie tylko prawa polskiego, ale również prawa międzynarodowego i lotniczego europejskiego. Bo komisja ma być złożona z ekspertów lotniczych o ściśle określonych kwalifikacjach lotniczo-technicznych i musi być niezależna od rządu. Ta będzie zależne od rządu, skoro ma się składać z osób dla niego wiarygodnych. I ta komisja będzie analizować hipotezy zespołu parlamentarnego Macierewicza.

Pan od dawna postuluje wznowienie prac Komisji Badania Wypadków Lotniczych właśnie po to, by zająć się hipotezami zespołu Macierewicza. 

- Tak. To był sposób na zamknięcie raz na zawsze dyskusji o wybuchach i o zamachu. Bo gdyby się KBWL z zespołem Macierewicza nie porozumiała, co jest pewne, to wtedy moglibyśmy skorzystać z pomocy Unii Europejskiej, która ma organy badające katastrofy lotnicze. Na naszą prośbę UE oddałaby nam do dyspozycji swoich ekspertów, którzy pomogliby znaleźć obiektywną prawdę.

Do tej pory żaden z ekspertów od badania katastrof w powietrzu nie zakwestionował naszych ustaleń, więc sądzę, że unijni eksperci obaliliby hipotezy pseudoekspertów Macierewicza, skompromitowali jego dowody i potwierdzili ustalenia komisji Millera. A to by uwiarygodniło jej raport.

Gdyby potem nie pojawiły się nowe dowody w sprawie katastrofy, nie byłoby powodu, by KBWL wznawiała prace. Mogłaby to zrobić, np. gdyby Rosjanie zwrócili wrak czy oryginały czarnych skrzynek. Komisja może wznowić badanie, ilekroć powstaną nowe fakty.

Teraz, po wyborach, będzie mogła? 

- Tak, bo Komisja oficjalnie nigdy nie zajęła się weryfikacją tzw. dowodów, które Macierewicz przedstawiał w corocznych raportach swojego zespołu.

Ani rząd Donalda Tuska, ani Ewy Kopacz nie zdecydował się na wznowienie prac KBWL. 

- Wielka szkoda. Proponowałem to wiele razy, po raz pierwszy trzy lata temu, obawiając się tego scenariusza, który teraz się pewnie ziści: eksperci nie rozprawili się z dowodami zespołu Macierewicza, to teraz on rozprawi się z dowodami komisji Millera. Rząd tłumaczył, że nie chce wznawiać prac, by hipotezom Macierewicza nie nadawać rangi dowodu, skoro nie zostały formalnie przedstawione KBWL.

I teraz powstanie kłamstwo smoleńskie usankcjonowane autorytetem jedynej instytucji, która ma prawo ustalać przyczyny katastrofy.

Oczywiście to kłamstwo będzie miało krótkie nogi. Po czasach rządów PiS eksperci potwierdzą prawdziwe przyczyny, które ustaliła komisja Millera. Prędzej czy później okaże się, że te macierewiczowskie ekspertyzy są nic niewarte.

Ale do tego czasu ludziom namiesza się w głowach, społeczeństwo będzie zatruwane podejrzeniami o zbrodniczy zamach, a my, członkowie komisji Millera, będziemy nazywani zaprzańcami.

I to wszystko mnie jako obywatela Polski boli. 
źródło: http://wyborcza.pl/1,75478,19019458,prof-zylicz-pis-brnie-w-falsz-smolenski-powola-nowa-komisje.html